Niezbędna wiedza o miernikach lakieru

Każdy, kto choć raz kupował samochód od właściciela (nie z salonu), doskonale wie, jak dużym problem jest odkrycie, czy samochód brał udział w jakichś kolizjach i wypadkach. Każdy kupujący chce uniknąć tego typu modeli, ponieważ ich zakup obarczony jest bardzo dużym ryzykiem późniejszych komplikacji w działaniu pojazdu. By wyeliminować tego typu sytuacje, każdy kto kupuje samochód, powinien być wyposażony w miernik lakieru.

Restrykcje krajowe

miernik grubości lakieruW Unii Europejskiej są ściśle określone kryteria, jakie powinny spełnią samochody wypuszczane na rynek. Podobnie jest w przypadku grubości lakieru, jaka nanoszona jest na każdy model. Jednak należy mec na uwadze, że np. samochody produkowane w Azji (np. Hyundai, Honda i Nissan) są lakierowane dużo cieńszą warstwą. Zwykle mieści się ona na poziomie ok. 80 μm – 100 μm. Z koeli standardowe marki europejskie są malowane grubiej. W tym przypadku też miernik lakieru pokaże wyższą wartość (ok. 120-150), a czasami nawet 170 μm.

Miernik lakieru do egzemplarzy produkowanych po 2007 roku

Samochody, które produkowane są w Europie po 2007 roku, najczęściej pokrywane są już nieco innymi lakierami wodnymi. Tu z koeli miernik lakieru pokaże zdecydowanie niższe wartości, ponieważ i sama warstwa nakładanego lakieru jest cieńsza. W takich też przypadkach możemy spodziewać się wartości na poziomie około 20-40 μm. Wszystkie te okoliczności trzeba brać pod uwagę podczas korzystania z mierników lakieru.