Jak bezpiecznie i ekonomicznie jeździć z boxem dachowym?

Zamontowany box dachowy może wpływać na komfort jazdy. Bez wątpienia nawet te najbardziej ergonomiczne modele zwiększają opory powietrza i sprawiają, że samochodem po prostu jedzie się inaczej, niż gdyby box nie był na nim zamontowany. To jednak nie oznacza, że nie można korzystać  z niego w sposób ekonomiczny i równocześnie bezpieczny. Co trzeba wiedzieć na temat jazdy z boxem?

Poprawny montaż

Absolutną podstawą bezpieczeństwa jest poprawny montaż boxa. Trzeba się przy nim trzymać wszystkich wytycznych zawartych w instrukcji. Każdy krok jest ważny. Przy montażu nie należy się spieszyć i koniecznie trzeba się za to zabrać ze stosownym wyprzedzeniem. Z pewnością montaż boxa, kiedy walizki już leżą przy samochodzie to zły pomysł. Koniecznie przeczytaj też wskazówki producenta, co do tego w którym miejscu powinien być zamontowany box dachowy przystosowany do auta. Dzięki temu wybierzesz miejsce, w którym dodatkowy ciężar nie powinien negatywnie wpływać na stabilność i równowagę pojazdu. Zawsze montuj pusty box w samochodzie zaparkowanym na prostym terenie np. na podjeździe. Upewnij się też, że każda śruba została mocno dokręcona. To bardzo ważne! Dobrze jest też mieć ze sobą klucze niezbędne do poprawienia śrub i dokręcenia ich, jeśli po długiej trasie się poluzują. Klucze po prostu trzymaj w schowku lub zwykłym bagażniku. Na pewno wystarczy na nie miejsca!

Sprawdź zamknięcie

Przed każdą podróżą upewnij się, że box jest prawidłowo zamknięty. Zrób testy zamknięcia, potrząsając boxem, aby upewnić się, że zamknięcie nie otworzy się samo. Oczywiście uważaj równocześnie, by nie uszkodzić samego boxa. Nigdy nie poruszaj się z otwartym boxem. Po pierwsze – Twoje bagaże nie będą w nim bezpieczne. Po drugie – zwiększysz opory powietrza, a co za tym idzie, wzrośnie zużycie paliwa. Jeśli chcesz oszczędzać, to zawsze zamykaj box.

Efektywne ładowanie i rozładowywanie

Podczas ładowania i rozładowywania bagażu, staraj się utrzymać równowagę między obiema stronami boxa dachowego. Unikaj skrajnych przeciążeń jednej strony, co może wpływać na stabilność pojazdu. Co oznacza, że powinieneś zapełniać i opróżniać box stopniowo i proporcjonalnie.

Regularne sprawdzanie mocowań

Regularnie sprawdzaj, czy wszystkie elementy montażowe są dobrze zakręcone. Drobne luzowanie może wystąpić w wyniku wibracji podczas jazdy, dlatego regularne kontrole są kluczowe dla bezpieczeństwa na drodze. Zaplanuj sobie, kiedy podczas trasy będziesz je sprawdzać, np. możesz robić to na każdym postoju lub jeśli robisz je często – na co drugim. Jeśli droga, po której poruszasz się, jest w kiepskim stanie, to wibracje mogą być większe, a śruby mogą szybciej się poluzowywać. Koniecznie kontroluj ich stan.  

Ograniczenia prędkości

Wiele producentów podaje ograniczenia prędkości dla pojazdów z zamontowanym boxem dachowym. Przekroczenie tych limitów może wpłynąć negatywnie na stabilność pojazdu, dlatego zawsze dostosuj prędkość do zaleceń producenta. Nie testuj i nie sprawdzaj, czy zostały one dobrze wyliczone. Po prostu się ich trzymaj.